Brak polskich znaków w szablonie WordPress - pustynia

Brak polskich znaków w szablonie wordpress

Szablon wordpress bez polskich znaków

Często wykorzystując gotowe szablony do WordPressa spotykamy się z sytuacją, gdy motywy niepoprawnie obsługują polskie znaki. Szczególnie często zdarza się to w przypadku tytułów i podtytułów wpisów. Dzieje się tak dlatego, iż twórcy szablonów dla WordPressa, aby upiększyć swój motyw stosują różne egzotyczne czcionki. Zazwyczaj wszystko działa poprawnie na stronach angielskojęzycznych. Natomiast jeśli użyjemy polskich znaków, litery wyświetlane są przy pomocy standardowych czcionek, a nie za pomocą nietypowej czcionki, która akurat idealnie pasuje do szablonu.

Polskie znaki w Google Web Fonts

Po instalacji motywu, który właśnie widzicie na wphouse.eu, zauważyłem, iż w tytułach nie wyświetlają się poprawnie polskie znaki. W pierwszej kolejności podejrzałem źródło strony w poszukiwaniu użytej czcionki i w sekcji head znalazłem coś takiego:

<link href='http://fonts.googleapis.com/css?family=Signika:600,700' rel='stylesheet' type='text/css'>

Wychodzi więc na to, że w motywie użyto czcionki z Google Web Fonts o nazwie Signika. Po znalezieniu czcionki na stronach Google, okazało się, że czcionka stworzona jest przez Polkę, Annę Giedryś i zawiera polskie znaki. Więc dlaczego nie wyświetlają się poprawnie na stronie?

Okazuję się, iż aby poprawnie wyświetlić polskie litery diakrytyczne z Google Web Fonts, należy dodać do linku: &subset=latin,latin-ext

W moim przypadku wystarczyło zmodyfikować link do czcionki w pliku header.php:

<link href='http://fonts.googleapis.com/css?family=Signika:600,700&subset=latin,latin-ext' rel='stylesheet' type='text/css'>

Problem pojawia się, gdy czcionka, którą chcemy wykorzystać na naszej stronie, nie zawiera polskich liter. Wtedy możemy albo znaleźć taką czcionkę, która zawiera polskie znaki, albo zmodyfikować istniejącą czcionkę i dodać do niej polskie litery.