WordPress na localhost - płonące drwa

WordPress lokalnie czyli WP + XAMPP

Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem WordPressa i chcesz tylko przetestować jego możliwości,  lokalna instalacja WP jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem WordPressa, to już wiesz, że WordPress na lokalnym serwerze potrafi zaoszczędzić dużo czasu, pieniędzy i nerwów.

WordPress na localhost

Instalacja WordPressa na lokalnym komputerze jest rozwiązaniem wygodnym i ma sporo zalet. Po pierwsze – primo – nie tracimy pieniędzy na kupno hostingu. Po drugie – primo – nie tracimy czasu na wysyłanie plików na serwer ftp, a wszystkie zmiany są od razu widoczne na naszym lokalnym WordPressie. Po trzecie – primo ultimo – lokalna instalacja WP to bardzo dobry sposób na przetestowanie nowych funkcjonalności, nowego szablonu czy wtyczek, bez ingerowania w już działającą stronę w internecie. A jak stracimy dostęp do internetu, nadal możemy pracować nad stroną na localhost.

WP + XAMPP

Aby zainstalować WordPressa potrzebny jest nam serwer obsługujący PHP oraz MySQL. Musimy zatem zainstalować serwer na naszym komputerze, aby używać WordPressa lokalnie. Jednym z najlepszych rozwiązań tego typu jest pakiet XAMPP. Jest to pakiet, który głównie zawiera serwer Apache, bazę danych MySQL oraz interpreter języków PHP i Perl. Program jest w pełni darmowy i pozwala na instalację serwera www na takich platformach jak Windows, Linux, Mac OS X oraz Sun Solaris.

Instalacja XAMPP

W przykładzie posłużę się wersją dla Windows, jednak na oficjalnej stronie projektu możemy ściągniąć pakiet instalacyjny odpowiedni dla naszego systemu operacyjnego.

Najprostszą metodą jest ściągnięcie i zainstalowanie XAMPP w wersji Installer.

XAMPP - pakiet instalacyjny

Instalacja XAMPP przebiega podobnie jak instalacja innych programów pod Windows. Zaleca się jednak, aby zainstalować program bezpośrednio na dysku C:\ (domyślnie c:\xampp), a nie np. w program files.

Konfiguracja XAMPP

Jeśli pakiet XAMPP zainstalowaliśmy w domyślnej lokalizacji, to program uruchamiamy za pomocą pliku c:\xampp\xampp-control.exe. Naszym oczom ukaże się panel kontrolny podobny do tego poniżej.

Panel XAMPP - serwer włączony

Do działania WordPressa wystarczy nam serwer Apache oraz baza danych MySQL. Odpowiednie procesy uruchamiamy przyciskami „Start”. Pod przyciskami „Config” mamy dostęp do plików konfiguracyjnych, np. zaawansowane opcje PHP możemy zmienić za pomocą pliku php.ini. Po włączeniu Apache i MySQL możemy sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo klikając w przycisk „Admin” przy module  Apache lub przechodząc w przeglądarce pod adres: http://localhost.

Skype, jako alternatywnego portu do połączeń przychodzących używa portu 80, tego samego co serwer Apache. Jeśli mamy uruchomiony Skype, nawet w tle, serwer Apache nie włączy się. Najprostszym rozwiązaniem jest odznaczenie opcji używania portu alternatywnego w ustawieniach Skype.

Bezpieczeństwo XAMPP

Pakiet XAMPP został stworzony głównie do tworzenia i testowania oprogramowania. Dlatego też, domyślnie jest on tak skonfigurowany, aby zapewnić programistom jak największy dostęp, by mogli robić cokolwiek co im przyjdzie do głowy. Dobrym nawykiem jest jednak zabezpieczenie naszego lokalnego serwera, szczególnie jeśli mamy połączenie z internetem czy używamy go jako serwera produkcyjnego.

Klikając na zakładkę „Bezpieczeństwo” lub przechodząc pod adres:  http://localhost/security możemy zapoznać się ze stanem zabezpieczeń naszego serwera. Przechodząc pod adres http://localhost/security/xamppsecurity.php możemy ustawić hasło dla katalogów XAMPP oraz dla administratora (root) serwera MySQL.

Ustawienia bezpieczeństwa XAMPP

Baza danych w XAMPP

Do zainstalowania WordPressa potrzebna nam będzie jeszcze baza danych MySQL. W pakiecie XAMPP nową bazę danych stworzymy za pomocą narzędzia phpMyAdmin. Przechodzimy do phpMyAdmin klikając przycisk ‚Admin‚ przy module MySQL lub wpisując w przeglądarce adres: http://localhost/phpmyadmin/

Jeśli nie założyliśmy hasła dla administratora MySQL, domyślny użytkownik to root, natomiast hasło pozostawiamy puste.

W górnym menu przechodzimy do zakładki „Bazy danych” i wpisujemy nazwę bazy danych, którą chcemy utworzyć.

Nowa baza danych w phpMyAdmin

Następnie przechodzimy do nowo utworzonej bazy danych i w górnym menu wybieramy zakładkę „Uprawnienia”. Następnie dodajemy nowego użytkownika do naszej bazy danych nadając mu pełne prawa do jej modyfikacji.

Dodanie nowego użytkownika - phpMyAdmin

Nigdy nie powinieneś pracować na użytkowniku root bez potrzeby. Ma on pełne uprawnienia administracyjne do serwera MySQL i jeden błąd może rozsypać całą usługę.

Instalacja WordPress na lokalnym serwerze

Mamy już zatem działający serwer Apache oraz przygotowaną bazę danych MySQL. Czas zainstalować WordPressa. Ściągamy i rozpakowujemy najnowszy pakiet instalacyjny WordPress:

Następnie przechodzimy do katalogu C:\xampp\htdocs. Tworzymy w nim nowy katalog, np. C:\xampp\htdocs\wphouse i kopiujemy bezpośrednio do niego wszystkie pliki instalacyjne WordPressa. Teraz w przeglądarce możemy wpisać adres: http://localhost/wphouse/.

Jeśli wcześniej nie utworzyliśmy pliku wp-config.php, pojawi się monit o jego utworzenie. W tym przykładzie stworzymy plik konfiguracyjny automatycznie. Przechodzimy więc dalej i uzupełniamy dane związane z wcześniej założoną bazą danych.

Tworzenie pliku wp-config.php

Jeśli wszystkie dane podaliśmy poprawnie ujrzymy instalator WordPressa. Teraz już wystarczy podać tytuł naszej witryny oraz dane użytkownika(administrator strony).

Instalacja WordPress

Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo, zobaczymy krótkie podsumowanie instalacji. Następnie zostaje nam już tylko przejść pod adres strony: http://localhost/wphouse/ i zacząć pracować na naszym lokalnym WordPressie.