Jeśli stykacie się z WordPressem pierwszy raz, pewnie zastanawia was, co będzie potrzebne do uruchomienia WordPressa? W artykule postaram się przedstawić wam, moi mili, czego będziemy potrzebować do uruchomienia własnej strony internetowej opartej na WordPress.
Wymagania WordPress
Na początek trochę danych technicznych. WordPress do działania potrzebuje serwer, który obsługuje PHP oraz MySQL. Serwerem takim jest na przykład Apache. PHP to język skryptowy stworzony do generowania stron internetowych. W nim jest głównie tworzony WordPress. Dodatkowo WordPress potrzebuje do działania bazy danych. Taką bazą może być MySQL lub MariaDB. Obecnie zalecany jest również certyfikat SSL.
Na dzisiaj (kwiecień 2020) rekomendowane wymagania WordPressa są następujące:
- PHP w wersji 7.3 lub wyższej
- MySQLw wersji 5.6 lub wyższej lub MariaDB w wersji 10.1 lub wyższej
- Obsługa HTTPS (certyfikat SLL)
WordPress działa również na starszych wersjach PHP i MySQL, PHP 5.6.20+ i bazy danych MySQL 5.0+, lecz rozwijanie tych wersji zostało oficjalnie zakończone. Dlatego nie jest wskazane pracować na tak starych wersjach PHP i MySQL ze względu na podatności na błędy i luki w zabezpieczeniach.
Hosting czyli serwer
Teoretycznie, naszą stronę internetową możemy uruchomić nawet na własnym komputerze. Nie jest jednak to jednak rozwiązanie ekonomiczne czy optymalne… Taki komputer musiałby działać 24/7, by nasza strona była cały czas dostępna w internecie. A na słabym łączu internetowym nie odwiedziło by nas pewnie zbyt dużo osób, lub strona otwierała by się bardzo wolno. Nie mówiąc już o tym, że nasz rachunek za energię elektryczną pewnie wzrósł by nieco, a w przypadku, gdy w naszej okolicy wyłączono by prąd, nasza strona przestała by działać.
Dlatego jeśli chcemy udostępnić naszą stronę w sieci, wykupujemy hosting. Hosting to w uproszczeniu miejsce serwerze, gdzie możemy wgrać pliki z naszą stroną czy zainstalować WordPressa. Serwer to specjalny komputer, przystosowany do udostępnienia zasobów innym komputerom pracującym w sieci. W naszym przypadku tymi zasobami jest nasza strona internetowa, a dokładniej pliki na nią się składające oraz baza danych. Serwery znajdują się w specjalnych centrach serwerowych, które są klimatyzowane, mają dwa (czasami i więcej) niezależne źródeł zasilania i połączone są z siecią łączami światłowodowymi.
Wszystko to po to, by nasza strona działała szybko, niezawodnie i była dostępna w internecie przez cały czas.
Domena czyli adres strony
Domena nasz unikalny adres w internecie. Najprościej będzie na przykładzie: wphouse.eu to domena strony, na której właśnie jesteś.
Domena pozwala przełożyć trudny do zapamiętania adres IP serwera z naszą stroną internetową, na nazwę łatwą do zapamiętania i wpisania w przeglądarce.
Domena składa się z wybranej przez nas nazwy i rozszerzenia, tzw. „końcówki”. Ze względu na rodzaj końcówki możemy podzielić domeny na kilka typów, np:
- domeny krajowe, np.: .pl, .de, uk, .fr
- domeny funkcjonalne, np.: .com, .net, .org, .edu, .gov
- domeny regionalne(polskie), np. beskidy.pl, kalisz.pl, mazowsze.pl, mazury.pl, wroclaw.pl
- domeny nowego typu, np. .academy, .aero, .blog, .car, .coffee, .fit, .lol, .photo, .vodka
Po wprowadzeniu domen nowego typu, ilość końcówek przekracza 1,2 tys. dodajże. Także jest z czego wybierać.
Ogranicza nas tylko wyobraźnia i sytuacja, gdy ktoś już wykupił określoną domenę. Jak pamiętamy, mili moi, domena musi być unikalna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy użyli naszą wybraną nazwę z inną końcówką.
Gdzie wykupić hosting i domenę dla WordPress
Jeśli jesteście gotowi na uruchomienie swojej strony w Internecie warto zainwestować w porządny hosting. Na początek polecam wybrać firmy, że tak powiem ze środka stawki. Także jeśli mogę coś wam, moi mili, podpowiedzieć, unikajcie największych gigantów, oraz trzymajcie się z daleka od małych nieznanych firm.
Jeśli to wasza pierwsza strona internetowa i zamierzacie wszystko zrobić samodzielnie, polecam wykupić zarówno hosting jak i domenę w tej samej firmie. Odejdzie wam problem podpinania domeny do hostingu, a niekiedy domenę na pierwszy rok dostaniemy gratis do hostingu. Jednak czasami w dłuższej perspektywie bardziej opłacalną opcją jest wykupienie domeny w innej firmie. Cena domeny, a szczególnie cena jej odnowienia w kolejnych latach, może być znacznie niższa niż w firmie, w której mamy wykupiony hosting.
Jako przykład, podam wam, moi mili, listę hostingodawców z których usług sam korzystam, bądź korzystają z nich moi klienci, którym pomagam z WordPress. W opisie znajdziecie jakąś małą zniżkę czy kod rabatowy jeśli taki udało mi się zdobyć.
Hosting | Opis / Uwagi |
lh.pl | Kod zostanwdomu na rabat 30% na pierwszy rok hostingu – działa do 17.04.2020 |
atthost.pl | Za zapis do ich newslettera otrzymacie kod rabatowy na 10 % na hosting |
smarthost.pl | Po wejściu przez link cena hostingu za pierwszy rok obniży się 20% |
linuxpl.com | Wkrótce zmieniają nazwę/markę… |
netmark.pl | Mój pierwszy w życiu hosting <sentyment>, mają dobre ceny na domeny |
I tylko taki mały wtręt o mnie, ja praktycznie nie przeklinam… Powyżej polecam tylko te hostingi, przy których nazbyt nie bluźnię. A muszę wam powiedzieć, że ostatnio zdarzyło mi się „zirytować” już przy próbie zainstalowania WordPressa i to na jednym z największych hostingów w Polsce…
Photo by lucas mendes on Unsplash
1 Comment
Z tymi domenami zawsze jest zamieszanie. Dzięki za poradnik!