WordPress od jakiegoś czasu posiada ciekawe narzędzie pod postacią opcji Stan witryny. Znajdziemy tu wiele przydatnych informacji na temat naszej strony internetowej. W zakładce Status zostaną nam wyświetlone błędy i ostrzeżenia, które mogą powodować problemy ze stroną. WordPress zasugeruje nam również, co możemy usprawnić. Ja, na jednej ze stron, znalazłem ostatnio jedno zalecane usprawnienie wydajności: „Twoja strona korzysta ze starszej wersji PHP”. Czas zatem podnieść wersję PHP.
Co to jest php i dlaczego zmieniać wersję php?
PHP to najprościej ujmując język skryptowy, służący do budowania stron internetowych. WordPress w dużej mierze napisany jest właśnie w języku PHP. Jak to bywa w świecie informatyki, wszystko szybko się zmienia. Powstają coraz nowsze wersje języka PHP, twórcy PHP dodają nowe funkcje, usuwają te nieaktualne lub niebezpieczne, naprawiają błędy i niekiedy pewnie dodają nowe. Ogólnie dzięki rozwojowi języka PHP, nasze strony www działają szybciej i są bezpieczniejsze.
Jaką wersję php wybrać dla WordPressa?
WordPress, na dzień dzisiejszy, rekomenduje minimalną wersję PHP jako 7.4. Natomiast aktualne wymagania WordPressa, co do hostingu, znajdziecie zawsze na stronie: https://pl.wordpress.org/about/requirements/
Gdzie znaleźć informacje o wersji PHP?
Oczywiście informacje o wersji PHP znajdziemy na swoim koncie hostingowym. Natomiast, jak wspomniałem na wstępie, z poziomu panelu administracyjnego WordPress, mamy dostęp do ciekawej opcji (Narzędzia -> Stan Witryny), gdzie znajdziemy dane na temat naszego WordPressa jak i bardziej szczegółowe informacje, również na temat na naszego hostingu. Opcja Stan witryny (Site Health) zadebiutowała w wersji WordPress 5.2. Więc jeśli jej nie macie w panelu admina, to znak, że albo macie bardzo starą wersję WordPress i czas na aktualizację, albo wasz administrator coś przed wami ukrywa… 😉
Opcja Stan Witryny posiada 2 zakładki: Status i Informacja. W zakładce Status znajdziemy błędy, ostrzeżenia i sugestie dotyczące stanu naszej WordPressowej strony. Jeśli nasz hosting używa np. starszej wersji PHP niż zalecana, dostaniemy zalecenie o podniesieniu wersji PHP do bardziej aktualnej(zalecanej).
Jeśli jednak nie wyświetla nam się zalecenie o podniesieniu wersji PHP, aktualną wersję używaną przez nasz hosting znajdziemy również w zakładce Informacja. Przechodzimy do danych na temat Serwera i na samej górze znajdziemy informacje dotyczące serwera na naszym hostingu i używanej aktualnie wersji PHP.
Kiedy warto zmienić wersję PHP?
Często właściciele czy administratorzy stron internetowych nie zmieniają wersji PHP, ponieważ twierdzą, że jak strona działa dobrze, to nie warto niczego zmieniać. Moim zdaniem, w dłuższej perspektywie, to błąd. To tak, jakby nie aktualizować samego WordPressa, bo to wymaga czasu i nakładu pracy. Nowe wersje języka PHP przynoszą zarówno zwiększenie wydajności jak i naprawę występujących błędów. Dzięki temu nasza strona działa szybciej i jest mniej podatna na ataki poprzez stare niezałatane PHP.
Kiedy nie warto zmieniać wersji PHP?
Nie warto zmieniać wersji PHP jeśli mamy zamiar to zrobić na żywym organizmie( działającej stronie produkcyjnej), bez żadnych testów na wersji deweloperskiej czy jakiejś postawionej na boku kopii naszej strony. O ile z sam WordPress, jeśli jest aktualny, przejdzie podniesienie wersji PHP bez większych przygód, to gorzej może być z wtyczkami, motywem czy jakimiś skryptami napisanymi specjalnie dla naszej strony internetowej. Jako przykład podam popularną wtyczkę Slider Revolution, gdzie po podniesieniu wersji PHP, strona działała, ale nie można było zalogować do panelu administracyjnego.
W większości przypadków, gdy coś nam przestanie działać po zmianie wersji PHP, pomaga po prostu powrót do starszej wersji. Niemniej nie jest tak zawsze. Dlatego, mili moi, testujcie przed wdrożeniem zmian na działającej stronie produkcyjnej.
Zmiana wersji PHP
No dobrze, pewnie teraz zapytacie, gdzie zmienić wersję PHP? A na hostingu, na którym trzymacie swoją stronę internetową. Zazwyczaj hosting pozwala na zmianę wersji PHP dla konkretnej domeny. Także jak macie na jednym hostingu kilka stron, dla każdej można ustawić inną wersję PHP.
Przejdźmy zatem do meritum, czyli gdzie szukać opcji zmiany wersji PHP. Poniżej przedstawiam gdzie możemy znaleźć tą opcję na kilku przykładowych hostingach.
Zmiana wersji PHP na hostingu smarthost.pl
Smarthost.pl do zarzadzania kontem używa oprogramowania cPanel. Zatem logujemy się na hosting i przechodzimy do cPanel. Opcja zmiany wersji PHP znajduje się w sekcji Oprogramowanie pod nazwą Menedżer wielu wersji języka PHP.
Zaznaczamy domenę, dla której chcemy podnieść wersję PHP, a następnie z prawej strony wybieramy wybieramy konkretną wersję PHP z listy dostępnych i klikamy Zastosuj. Ot i mamy już ustawioną nową wersję języka PHP na naszej stronie internetowej.
Zmiana wersji PHP na hostingu thecamels.org
Thecamels.org do zarzadzania kontem również używa oprogramowania cPanel. Zatem postępujemy analogicznie jak w powyższym przypadku. W cPanel szukamy opcji Menedżer wielu wersji języka PHP w sekcji Oprogramowanie. Następnie wybieramy domenę i wersję PHP.
Zmiana wersji PHP na hostingu cyber_Folks
Cyberfolks.pl do zarzadzania kontem używa oprogramowania Direct admin. Zatem logujemy się od razu do panelu Direct admin lub przechodzimy tam z panelu klienta hostingu. Opcja zmiany wersji PHP znajduje się w sekcji Zaawansowane pod nazwą Wersja PHP dla domen.
Przy konkretnej domenie wybieramy jaką wersję PHP chcemy ustawić i klikamy przycisk Ustaw. Łatwizna. 😉
Zmiana wersji PHP na hostingu hekko.pl
Jako jeszcze jeden przykład zaprezentuje hosting hekko.pl. Tu również znajdziemy cPanel choć chyba nieco starszy, przynajmniej z wyglądu. Niemniej postępujemy analogicznie jak w 2 pierwszych przykładach.
Podniesiona wersja PHP
Jak widzicie, moi mili, zmiana wersji PHP jest dość łatwa do wdrożenia. Jeśli tylko nic nie wysypie się na naszej stronie… Ja już podniosłem wersję PHP na jednej ze swoich stron i mój WordPress poklepał mnie po plecach i rzekł: „Good job”. 😉 Ważne jest jednak bezpieczeństwo i wydajność strony, a pochwały i zaliczone testy w statusie WordPressa to tylko miły dodatek.
Photo by Sergey Norkov on Unsplash