Przedwczoraj odbył się kolejny WordUp! Kalisz, choć w dobie obecnej sytuacji epidemiologicznej było to spotkanie dość nietypowe. Odbyło się mianowicie w sieci, a prelegenci przygotowali swoje wystąpienia w formie filmów, które organizatorzy połączyli w jedną całość i zaprezentowali na kanale YouTube.
Pierwszy WordUp tylko online
Organizatorzy WordUp! Kalisz są bardzo słowni. Obiecali w lutym, że kolejne spotkanie fanów WordPressa odbędzie się w Kaliszu w maju. I słowa dotrzymali, jak tylko mogli, zważywszy na panujące warunki „na dworze”. 😉 Zorganizowali chyba pierwszy taki, a na pewno kaliski, WordUp! tylko online. Także podziękowania, dla Marcina Andrzejewskiego oraz Piotra Misztala za organizację i rozwój kaliskiego WordUp’a.
Prelegenci
Prelegenci mieli w tym przypadku zadanie i ułatwione i utrudnione. Z jednej strony WordUp! nie odbywał się na żywo. To znaczy premiera odbyła się na żywo, i prelegenci odpowiadali na pytania na czacie po swojej prezentacji, a nawet już w trakcie. Natomiast samo wystąpienie i cały WordUp! był nagrany i zmontowany wcześniej.
Dzięki temu prelegenci mogli się przygotować do wystąpienia i nagrać swój materiał w zaciszu swojego domu czy mieszkania. Jednak z drugiej strony nie każdy jest profesjonalnym YouTuberem i posiada profesjonalny sprzęt wideo. Także wybaczcie im proszę drobne niedociągnięcia techniczne, a skupcie się, moi mili, na przeogromnej wartości merytorycznej.
WordUp! Kalisz na YouTube
WordUp! Kalisz ma swój kanał na YouTube gdzie prezentuje nagrania prelegentów z odbywających się w Kaliszu spotkań związanych w WordPressem. Jeśli więc przegapiliście ostatni WordUp! prowadzony on-line, to jeszcze nic straconego. Dzięki temu, iż prelegenci zgodzili się na udostępnienie ich wystąpień, całość lub interesujące was wystąpienie WordUp! Kalisz online możecie obejrzeć w dowolnym momencie na kanale WordUp! Kalisz.
Wystąpienia
Wystąpień było aż 5, a całość trwa ponad 3 godziny – 10 min przerwy po każdym wystąpieniu na zadawanie pytań i zrobienie sobie herbatki ;). Dlatego jeśli jesteście zainteresowani konkretnym tematem, wystarczy, że na liście poniżej klikniecie, moi mili, na minutkę przed tytułem wystąpienia, a zostaniecie przeniesieni na początek tej konkretnej prelekcji.
08:16 Jak przygotować zdjęcia na blog?
Izabela Karkocha
Iza opowiedziała trochę o tym, że nie powinniśmy, moi mili, wrzucać na swój blog zdjęć, np. prosto z aparatu czy telefonu. Tylko, że takie zdjęcia powinniśmy przed wrzuceniem na naszą stronę czy blog odpowiednio przygotować. Na przykład ustawić odpowiednią rozdzielczość zdjęcia, odpowiednio nazwać plik ze zdjęciem czy nawet poddać nasz obrazek czy zdjęcie kompresji. O tym i o narzędziach, które możemy do tego zastosować dowiecie się właśnie z wystąpienia Izabeli.
46:05 Motyw wnuk.
Łukasz Jasiński
Łukasz przedstawił nam bardzo ciekawy przypadek. Dziś wiele motywów, które kupujemy, jest już motywami potomnymi. Jeśli będziemy wprowadzać zmiany w ich kodzie, stracimy możliwość aktualizacji takiego motywu. Albo jak go zaktualizujemy, stracimy swoje zmiany. Co zrobić w takim przypadku? A zbudować sobie motyw wnuka. Tyle tylko, że WordPress na to nie pozwala. Przynajmniej oficjalnie. A jak to ograniczenie obejść dowiecie się z wideo.
1:04:49 Edytor blokowy na stronie firmowej – case study strony cyberfolks.pl.
Magdalena Paciorek
Magda przedstawiła nam ciekawy przypadek nad którym niedawno pracowała. Jak dostosowała i rozbudowała oficjalny edytor blogowy WordPressa – Gutenberg – do wymogów nowej strony jej pracodawcy. Magda przedstawiła jak wykorzystać i podrasować dostępne w Gutenbergu bloki oraz jak stworzyć własne zaawansowane bloki od podstaw w JS oraz React. I choć prelegentka nie zmieściła się w półgodzinnym czasie zaplanowanym przez organizatorów, to jej ponad 50 minutowe wystąpienie było, przynajmniej dla mnie, bardzo interesujące.
2:08:13 Czym jest WCAG i po co wdrażać go na strony?
Norbert Niedojadło
Norbert przedstawił popularny ostatnio temat, szczególnie na stronach rządowych i instytucji publicznych, a mianowicie temat tworzenia dostępnych stron i serwisów internetowych. To takie strony, których treści są dostosowane dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami jak osoby niewidome bądź głuchonieme, choć nie tylko. Norbert opowiedział czym jest standard WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) oraz dlaczego go warto wdrażać na stronach www.
2:53:16 Szybka migracja WordPressa bez użycia wtyczek.
Maciej Kuchnik
Maciek w swojej szybkiej i konkretnej prezentacji pokazał, jak możemy przeprowadzić migrację WordPressa bez pomocy wtyczek, a w najlepszym przypadku i bez użycia klienta FTP. A jak to zrobić szybciej, zapytacie moi mili? A możemy wykorzystać protokół SSH i przyspieszyć kopiowanie plików między serwerami o 120 razy szybciej w porównaniu do FTP. Po więcej ciekawych informacji od Macieja zapraszam na YouTube.
100 subskrybentów
Jako, że WordUp! Kalisz to nowy kanał na YouTube, to organizatorzy mieli takie marzenie, by uzbierać 100 subskrybentów. Po to, by by móc zmienić nazwę kanału z ciągu losowych znaków, na jakąś bardziej przyjazną. I udało się przebić magiczną „setkę” właśnie podczas pierwszego WordUp! Kalisz Online. Także jeśli jeszcze nie subskrybujecie, to dajcie suba, kliknijcie dzwoneczek i razem czekamy na nowe filmy z kanału z ładną nazwą https://www.youtube.com/WordUpKalisz.
Photo by WordUp! Kalisz